Ebeveyn ve Çocuk İlişkisi

Anne-babaların çocukları için yaşam boyu önemli bir etkiye sahip oldukları bilinmektedir. Anne-çocuk arasındaki ilişki kadar baba çocuk arasındaki ilişki de büyük bir öneme sahiptir. Bebek dünyaya geldikten sonra hem anne hem de baba ile kurulacak sağlıklı bir bağlanma ve ilişki ile çocuklar daha mutlu olurlar. Ebeveynlerin çocukları ile oynamaları, konuşmaları, onların beslenme, temizlik gibi gereksinimlerini karşılamaları önemlidir. Ebeveynler çocukları ile bu tarzda bir ilişki kurduklarında başarılı bir ilişkinin de temelleri atılmış olur. Bu arada anne-baba arasındaki ilişkinin, anne-baba-çocuk arasındaki ilişkiyi etkilediği de unutulmamalıdır. Anne-baba arasındaki ilişki sağlıklı ise doğal olarak bu ilişki çocuğu olumlu yönde etkiler.

Sıcak ve destekleyici bir ortam yaratan anne-babalar çocuklarına kardeşleriyle ve ebeveynleriyle daha doyurucu ilişkiler kurmaları için cesaret verirler. Açık ve etkili iletişimin olduğu bir aile ortamından çocuklar olumlu yönde etkilenirler. Etkili iletişimin kurulduğu ailelerde, aile bireyleri birbirleri ile duygularını paylaşır, birbirlerine zaman ayırır, birbirlerine değer verir ve birbirlerini olduğu gibi kabul ederler. Bireyler birbirlerine duygularını, destekleyici ve sevgi dolu bir yolla iletirler. Böyle bir ortamda da anne-baba-çocuk arasındaki ilişki etkili olur.

Gelişim dönemi özelliklerini bilmenin yanı sıra, anne-babaların çocuklarını oldukları gibi kabul etmeleri de önemlidir. Ebeveynler, çocuklarının kendilerinin küçük bir modelleri olmadıkları, kendilerine özgü bir birey oldukları gerçeğinden hareket etmelidirler. Dertlerini anlatmak isteyen çocuğa bir otorite olarak yaklaşmak yerine, insan olarak yaklaşmak, onun duylarını algılamaya çalışmak, verilmesi gereken yanıtlar yerine dürüst yanıtlar vermek çocukla kurulacak iyi bir ilişki için oldukça önemlidir.

Biz de dünyada  300’ü aşkın şubesiyle çocuk spor ve eğlence alanında uluslararası bir marka olan My Gym ailesi olarak bu alanda çocuklar ve ebeveynlerine özel oluşturduğumuz “Ebeveynli Oyun Grupları” sınıflarımızla destek oluyoruz. Amerika’daki merkezimizde uzman kadrolarımızca yaş gruplarına uygun olarak hazırlanmış benzersiz My Gym programları ile sevgi dolu, enerjik, konusunda uzman ve kurumsal My Gym eğitimini başarı ile tamamlamış eğitmenler gözetiminde sosyalleşme, özdeğerlilik,  özgüven ve başarma duygusunun en sağlıklı şekilde yaşanabileceği çocuklar arasında rekabetin olmadığı bir ortamda hem onların kişisel gelişimlerine katkı sağlıyor hemde ebeveynleriyle olan ilişkilerinin daha da güçlenmesine katkı sağlarken doğal olarak bu ilişki çocuğu olumlu yönde etkiliyor.

Instagram

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.

 

 

Facebook