Çocuklarda Oyun ve Zeka Gelişimi

Bireylerde zeka gelişiminin temeli erken çocukluk döneminde atılır. Bu dönemde bebeklere sağlanacak farklı deneyimler, görüntüler, sesler, dokular, aletler ve hareketler bebeğin zeka gelişiminde birebir aktif rol oynar. Zeka üzerine yapılan bütün araştırmalarda ortaya çıkan somut bazı olgular var.  Bunların en önemlisi de, doğuştan sahip olunan zekanın farklı öğrenme biçimleriyle çeşitlendirilmesinin gerekliliği… Aksi takdirde bebeğin zekasının gelişim süreci dış etkenlerden yardım almıyor ve kendini gelişime kapatıyor.  Bu durum da uzun vadede zekasının çok yönlü ve boyutsal olmamasıyla sonuçlanıyor.

Şu bir gerçek ki, bebeğinizin en iyi öğrenme yolu, birebir etkileşim içinde oynadığı oyunlardır. Bir bebek için oyun oynamak, ona onlarca oyuncak sunmak değildir. Onu bir yere oturtup çeşit çeşit oyuncukları önüne sürüp “hadi oyna demek”, hem bebeğin kaliteli zaman geçirmesini önler hem de sosyalleşmesi sürecine ket vurur. Sadece önüne konan oyuncuklarla oynaması gerektiğini düşünen bebeğin zekası da tembelliğe alışır. Ayrıca kendini soyutlanmış hissedir.

Unutmayalım ki, oyuncuklar, aletler, süsler, ıvırlar zıvırlar, kısacası bebeğimize sunulan şeyler, onun için sadece birer araçtır. Bebeğimizin  tek arzusu paylaşarak, yaşayarak, birebir temas ederek “oyun oynamak”tır.. Bebeğimizle oyun oynarken ona çok fazla seçenek sunarsak ve hepsini birden önüne koyarsak, bu durum kafasının karışmasına, dahası tatminsizliğe yol açabilir. Bebeğimize kısıtlı bir zamanda tek bir oyuncakla tanıştırmaya özen göstermeliyiz. Bebeklerin odaklanma zamanı sınırlı olduğundan, bu onların daha etkin bir öğrenme deneyimi yaşamasını sağlar.

Bebekler etraflarındaki dünyayı keşfetme konusunda doğuştan motivedir. Her şeyi merak eder. Her şey onun için bir uyarıcıdır. Ancak bu uyarıcılar doğru kullanılmadığında bebeğin gelişiminde olumsuz sonuçlar yaratabilir. Şöyle düşünelim, bebeğimiz için dünya, hazine dolu bir odadır ve bu hazineyi keşfetmenin heyecanı yaşarken elbette güvenilir bir rehbere ihtiyacı vardır.

My Gym ailesi de, dünyanın dört bir tarafındaki 300’den fazla şubesiyle işte bunu hedefliyor; bebeğinize güvenilir bir rehber olmayı… Yapılan araştırmalara göre bebeklerin en kolay fark ettiği şeyin ne olduğunu biliyor musunuz? Onlarla oyun oynayan kişi gerçekten oyun mı oynuyor yoksa sadece oyun “oynarmış” gibi mi yapıyor… Bunun ayrımını bebeğimiz daha ilk anda hissediyor. Bebeklerimizin sandığımızdan çok daha akıllı olduğunu unutmayın. Bizim onlarla bir ödevmiş gibi mi oynadığımızı yoksa gerçekten zevk mi aldığımızı çok kolay anlıyorlar..

Biz My Gym olarak bebeklerinize oyun oynatmayı değil, onlarla beraber oyun oynamayı amaçlıyoruz. Her biri kendi alanında uzman olan kadromuzun bilgi ve deneyimlerinin dışında, “bir oyun arkadaşı” olmasını gözetiyoruz. Bebeklerimizin oyun oynarken gerçek bir eğlenme deneyimi yaşamalarını arzuluyoruz. Ve bu amaçla bebekler ve ebeveynlerle oluşturduğumuz Oyun Gruplarıyla ortak hareket ediyoruz

My Gym olarak şunu çok iyi biliyoruz; oyun oynamak, sadece oyun oynamak değildir; çok daha fazlasıdır. Bir bebek için oyun oynamak; eğlencedir, özgüvendir, sosyalleşmedir, sevgidir, güvendir, başarıdır, aşktır, kısacası bütün bir hayattır. Ve bu yüzden de bebeğinizin hayatının emin ellerde olduğunu hissetmeniz, en büyük arzumuz…

Instagram

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.

 

 

Facebook