Çocuklarda Okula Hazırlık

Ebeveynler ve pek tabi çocuklar için bir milat olan okula başlangıç konusunda öncesinde ve sonrasında nelerin yapılması gerektiği önemli bir noktadır.

Bilindiği gibi çocuklar okula hem psikolojik hem de akademik olarak hazırlıklarını tamamladıkları zaman okula uyum süreçlerinin çok daha kolay olduğu görülmektedir. Aksi takdirde sınıfa uyum sağlama ve kendisinden beklenen akademik görevleri yerine getirmekte zorluk yaşandığı gözlenir. Sonuç olarak hemfikir olunan bir diğer mesele ailelerin bu konuda dikkatli ve tedbirli olmalarıdır ki bu kesinlikle sürece olumlu katkı sağlayacaktır.

Bu konuda psikolojik yönden hazırlıklı olmak için örneğin nelere dikkat etmek gerekir diye düşündüğümüzde; Beklemeyi biliyor olması ve sıraya girerek, parmak kaldırıp konuşarak bunu uygulamaya geçirebilmesi, diğer taraftan ilgi ve sevgiyi paylaşabiliyor olması çok önemlidir. Örneklere devam etmek gerekirse, annesinden bağımsız hareket edebiliyor olması, arkadaşlarıyla sosyalleşme sürecinde çıkan problemleri çözebilme becerisine sahip olması, hatalarını kendisi için büyük sıkıntı haline getirmeden kabullenebiliyor olması, istek ve ihtiyaçlarını ağlamadan ifade edebiliyor olması ve sosyal yönden girişimde bulunma becerilerinin gelişmiş olması son derece önemlidir. Burada kastettiğimiz elbette sınıfa girdiğinde merhaba demek ya da kendini tanıtmaktır. Bir diğer nokta ise kendine olan güven duygusunun gelişmiş olmasıdır.

Bu süreçte yukarıda saydığımız psikolojik yönden hazırlıkların yanısıra bir diğer alan ise çocukların akademik yönden hazırlıklı olmalarıdır. Nedir bunlar diyecek olursak;

Masa başında dikkat süresinin yaşına uygun gelişmiş olması, kalem, doğru tutabilmesi, tüm ana ve ara renkleri tanıması, rakamları tanıması ve bakarak ya da bakmadan düzgün şekilde yazabilmesi, görsel dikkat ve el becerisi gerektiren oyun becerilerinin gelişmiş olması, zaman kavramlarının gelişmiş olması ve ifadelerde uygun dilbilgisi ekleriyle kullanma becerisinin gelişmiş olması, şarkı-şiir ve tekerleme öğrenme ya da ezberleyebilme becerisinin gelişmiş olması, neden sonuç ilişkilerinin yaşı seviyesinde fark edebiliyor olması başlıca maddelerdir. Son bir madde olaraksa çocukların Kaba Motor Becerilerinde yani vücudunu mekan içinde konumlandırıp, dengeli bir  şekilde hareket ettirebilme becerisinin gelişmiş olması önemlidir. Örneğin kaydıraktan kayma, bisiklete binme ve top ile oynanan oyunlarda yeterli koordinasyonu gösterebilmesi çok önemlidir. Pek tabi kelime dağarcığının yaşına uygun gelişmiş olması, ses ve harf eşleştirme becerisinin yaşına uygun bir şekilde gelişmiş olmasıda son derece önemlidir.

Tüm bunların ışığında çocuklarımızın okul öncesinde psikolojik ve akademik anlamda hazır olması onların eğitim hayatlarında daha başarılı olmalarına yardımcı olmaktadır.

My Gym ailesi olarak biz de bu alanda çocuklara destek olması için My Gym Oyun Gruplarını oluşturduk. Söz konusu oyun gruplarımızda çocuğun;
•    özgüven kazanmasını
•    bağımsızlık kazanmasını
•    sosyalleşebilmesini
•    yaşına uygun becerileri edinebilmesini
•    bakımvereni ile kaliteli bir ilişki kurabilmesini
•    oyun oynama becerisini geliştirebilmesini sağlayan,  ebeveyn (bakımveren) ve bebeğin birlikte katıldığı oyun saatidir.
My Gym oyun gruplarının en önemli özelliği My Gym dersleriyle harmanlanmış olmasıdır. Çocuklar haftanın belli saatlerinde fiziksel, duygusal ve sosyal gelişimleri için My Gym dersi alırken belli saatlerinde de özel olarak dizayn edilmiş oyun grubu sınıflarımızda gelişimlerine göre önceden hazırlanmış aktivitelerle çocukları  okul öncesi kuruma hazırlanır. Programımız uzman öğretmen tarafından  psikolog koçluğunda yürütülür.

Instagram

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.

 

 

Facebook